معرفی 12 چاکرای اصلی بدن – آموزش‌‌ عملی باز کردن و باور‌های غلط درباره چاکراها

12 چاکرای اصلی بدن کدامند؟

چاکرا چیست؟

سلام و درود خدمت اعضای سایت امواج مغزی. احتمالا در خصوص چاکراها چیز‌های زیادی شنیدید. در این مقاله می‌خواهم به بسیاری از ابهامات و سوال‌های دوستان در خصوص چاکراها پاسخ بدم. این جامع ترین و مفید‌ترین مقاله در خصوص چاکرا‌ها است.

چاکراها مراکز انرژی بدن هستند و بالای 88,0000 چاکرا تا الآن در بدن شناسایی شده و 12 چاکرای اصلی داریم. چاکراها مانند گرداب‌های انرژی می‌چرخند و انرژی‌های مرتبط با اون قسمت را به درون یا بیرون منتقل می‌کنند. هر چاکرا با غددهایی و قسمتی از بدن فیزیکی ما در ارتباط است. چاکراها علاوه بر بعد اتریک یا انرژیک در تمامی ابعاد دیگر بدن ما وجود دارند. در بدن آسترال یا اختری یا همان احساسی به شکل گرداب های انرژی رنگی دیده می‌شوند.

یکسری از باورهای اشتباه در خصوص چاکراها

یکی از باورهای اشتباه در خصوص چاکراها این است که در زنان و مردان چاکراها خلاف جهت می چرخند و هر چاکرا فقط یا در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخند. در صورتی که واقعیت ندارد و زمانی که هر چاکرا انرژی را به داخل می‌کشد ساعتگرد و زمانی که به بیرون منتقل می‌کند پاد‌ساعتگرد می‌چرخد.

دومین باور اشتباه در خصوص چاکراها تعداد هفتگانه آن‌هاست. در برخی از سیستم ها چاکراها را 10 عدد و در برخی 7 عدد معرفی می‌کنند که البته هر دو به نوعی درست هستند اما چاکراهای اصلی ما در حقیقت 12 تا است که 7 تای آن‌ها در بدن قرار می گیرند.

سومین باور اشتباه در خصوص چاکراها باز کردن چاکراها است! ابتدا باید عرض کنم حداقل در خصوص چاکراهای اصلی ما چاکرای بسته نداریم. اگر یکی از چاکراهای اصلی بسته شود غدد مرتبط با اون دچار مشکل جدی می‌شود و شخص خواهد مرد.

اما پس باز کردن چاکراها به چه معناست؟

هر چاکرا چند خصوصیت مهم دارد:

 1. باز یا بسته بودن دهانه چاکرا
 2. پر یا خالی بودن چاکرا
 3. اندازه چاکرا
 4. میزان فعالیت چاکرا
 5. جهت چرخش چاکرا
 6. آگاهی روی چاکرا یا بیداری چاکرا
 7. تعادل آن چاکرا با سایر چاکرا‌ها

تمامی این پارامتر‌ها مهم هستند و صرف باز یا بسته بودن دهنه چاکرا نمی‌تواند دلیل خوبی بر عملکرد خوب یا نا‌مناسب آن چاکرا باشد.

معرفی 12 چاکرای اصلی بدن و خصوصیات هر‌کدام

1- چاکرای ریشه یا مولادهارا

چاکرای ریشه
چاکرای ریشه

محل: بين مقعد و اندام تناسلی به دنبالچه مرتبط است به طرف پایین باز می‌شود.

غدد مربوطه: غدد فوق کلیوی

 • هورمونهای مربوطه: آدرنالین و نور آدرنالین بخشهای مربوطه تمام قسمتهای سخت ستون فقرات ،استخوانها دندانها ناخن،ها ،پاها مقعد روده ها، غدد پروستات خون، تکثیر سلولی
 • حس: بویایی
 • رنگ: قرمز آتشی
 • عنصر وابسته: خاک
 • عطر: درخت سدر و میخک
 • سنگ های مرتبط با چاکرای اول: سنگ خون، عقیق قرمز، کوارتز دودی، گارنت، ابسیدیان، جاسپر قرمز، حدید، لابرادوریت، یاقوت، مرجان.
 • مانترا: لام (LAM)
 • روغن‌ها: چوب صدر، نعناع هندی، وتیور، میخک، فلفل سیاه و زنجبیل. دقت کنید روغن میخک بسیار قوی بوده اما ممکن است باعث ایجاد خارش و یا التهاب پوستی شود.
 • عود‌ها: عود چوب صندل، عود میخک و عود دارچین. تماس بخور و دود این عود‌ها با بدن انرژیکی انسان باعث پاکسازی چاکرای ریشه می‌شود. همچنین می‌توانید به جای عود مقداری از یکی از این گیاهان را در بخور سوز و روی یک ذغال بریزید.
 • فرکانس: 396Hz
 • کالبد مرتبط: کالبد فیزیکی
 • تفکر: ” من در امانم” ” من سالم هستم” ” من احساس امنیت می‌کنم “

زمینه فعالیت: اولین انرژی حیاتی، اولین مراقبت پیوند با زمین و دنیای ،مادی ،استحکام، قدرت موفق شدن

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای اول: گوش دادن به موجی با فرکانس چاکرای ریشه، لذت بردن از سپیده دم طلوع و غروب خورشید، خاک تازه

نوع یوگا: ها تایوگا، کندامین یوگا

سیاره های وابسته: کیوان مریخ پلوتون

وظایف و خصوصیات چاکرای ریشه :

این چاکرا از نظر احساسی با میل به زندگی و شادابی و از نظر فیزیکی با سیستم ایمنی بدن در ارتباط .است این چاکرا تنظیم کننده اعمالی است که بدن و جسم را زنده نگه میدارد در این چاکراست که با زمین مرتبط میشویم و انرژیهای زمینی (نیروی عاطفی، عشق و صبر ) را دریافت و تجربه .میکنیم چاکرای اول اساس و پایه نیروی حیاتی تمام چاکراهای بالاتر را شکل میدهد و سرچشمه نیروی حیات است. این چاکرا منبع انرژی کندالینی است. بنای زندگی بدست آوردن امنیت مادی و حفظ تنازع بقا گونه ها با تشکیل ،خانواده رابطه جنسی به عنوان یک عمل فیزیکی و بچه دار شدن هم از اعمال مربوط به این چاکرا هستند.

وقتی نیروی حیات در این چاکرا به درستی عمل ،نماید شخص اشتیاقی مبرم به زندگی در جهان فیزیکی دارد و با انتقال انرژی به اطرافیان و حوزه انرژی آنها همچون یک مولد نیرو عمل میکند او اشتیاقی راستین برای زیستن دارد رنگ قرمز که رنگ این چاکرا میباشد جسم فیزیکی را تحریک میکند و سر زندگی و انرژی به جسم داده و روح را سر زنده و با هیجان میکند و رنگ قرمز جرات، نیرو و قدرت استواری و سلامتی .میبخشد قرمز سبب غلبه بر بی حالی و افسردگی، ترس یا دلتنگی میشود. قرمز رنگ آتش است قرمز تعصب ،شدید غیرت و هیجان .است افرادی که بر افروخته و سرخ رنگ هستند ناخود آگاه احساس سرزندگی، پرتلاش بودن را به شما منتقل میکنند و الگو و نمادی هستند از یک فرد پرتحرک آنچه برداشت میشود این است که نیروی حیات مادی و جسمی از رنگ سرخ است.

اثرات از تعادل خارج شدن چاکرای ریشه نسبت به سایر چاکراها

زمانی که در این چاکرا مانعی ایجاد گردد شخص از فعالیت جسمی سر باز میزند و انرژیش کاهش مییابد و حتی ممکن است علیل و ناتوان گردد. چنین فردی فاقد قدرت و توان جسمی است بطور مثال اگر چاکرای اول به اندازه کافی کار نکند احساس عدم تعادل خواهید کرد یا انگار فرش از زیر پا کشیده شود در حالی که محکم ایستاده اید.

اگر چاکرای اول بیش از حد کار کند ممکن است از کوره در بروید و عصبانی و پرخاشگر شوید و این ممکن است زمانی باشد که چیزهایی که شما را مشغول و سرگرم ساخته توسط دیگران یا شرایط مورد سوال قرار گیرد در نهایت زمانی که احساس عدم امنیت میکنید با خشم و غضب و زود از کوره در رفتن حالت دفاعی میگیرید از نظر احساسی کم تحمل میشوید. همچنین ممکن است افراط در مسائل احساسی و هیجانی مثل غذای خوب و الکل و غیره داشته باشید در کارهایتان به شدت در حالت دودلی و شک و تردید به سر میبرید و زندگی را اغلب همچون بار سنگینی احساس میکنید به جای آنکه از زندگی لذت ببرید و شاد باشید.

بطور كل اختلال در انرژی موجود در این چاکرا موجب بیماریهایی مثل ،افسردگی بیحالی اعتیاد به) (هرچیزی)، روماتیسم، رعشه و کم خونی میشود و همینطور بیماران بستری بر اثر نحیفی و لاغری و ضعف جسمانی و بیماران حادثهها و مجروحان جسمانی نیاز شدید به انرژی در این چاکرا دارند اما انرژی دادن به این چاکرا در کودکانها بپراکتیو بیماران پرتحرک عصبی، پارکینسون، مجنونان، افراد عصبانی و موجب تاثیر منفی خواهد شد.

بیداری چاکرای ریشه

بیداری چاکرا به معنی آگاهی پیدا کردن روی چاکرای مورد نظر است. با بیداری چاکرای ریشه شخص از میل جنسی رها می‌شود و به تجرد دست پیدا می‌کند. شخص می‌تواند انرژی جنسی را به بالا و چاکراهای بالاتر هدایت کند.

تغذیه رنگی

چاکرای ریشه و تغذیه رنگی
چاکرای ریشه و تغذیه رنگی

رنگ طبیعی خوراکیها و غذاهایی که میخوریم فرکانس ارتعاشی همان رنگ را در دسترسمان قرار میدهد و بروی چاکرای خاصی تاثیر میگذارد چای قرمز، هندوانه، جگر قرمز ،دل ،قلوه، کلم قرمز، چغندر قند، تمشک قرمز، گیلاس ،قرمز انگور ،قرمز آلوی ،قرمز، فلفل قرمز، سیب سرخ، گوجه فرنگی، توت فرنگی و هر چه قرمز است.

اثر رنگ لباس‌ها بر بدن

رنگ لباس‌ها به دلیل حساسیت نوری سلول‌های بدن بر ما اثر میگذارند. بنابراین بهتر است لباسی بپوشیم که به رنگ آن نیاز داریم اما فراموش نکنید که هر لباسی اعم از ،کت پیراهن یا بلوز یا مانتو به تن میکنید لباس زیر شما باید سفید .باشد. اگر لباستان از پارچه نخی یا ابریشم و یا پشم با رنگ طبیعی باشد بهتر است از لباسهای مصنوعی با رنگ مصنوعی است. دقت کنید اگر لباس کثیف و آلوده و رنگ آن تیره باشد همانقدر هم اثر منفی روی چاکرا خواهد داشت.

تغذیه خوراکی:

یک معجون شگفت انگیز برای تقویت چاکرای ریشه:

مواد اولیه: دارچین، زنجبیل، جینسینگ، جوز‌هندی، میخک، قرص کمر، فلفل قرمز و عسل (ترجیحا طبیعی)

طرزتهیه: این گیاهان خشک رو به صورت آسیاب شده تهیه کنید یا در خانه آسیاب کنید. دقت کنید در خصوص آسیاب کردن قرص کمر ابتدا پوست قهوه‌ای رنگ روی آن را بشکنید و سپس محتویات سفید رنگ داخل آن را آسیاب کنید.

سپس گیاهان آسیاب شده را به جز جوز هندی و فلفل قرمز، به نسبت مساوی در عسل مخلوط کنید. دقت کنید هر چه عسل بیشتر باشد معجون شیرین‌تر و هر چه کمتر باشد معجون تند‌تر خواهد بود. در خصوص فلفل قرمز و جوز هندی احتیاط کنید و از آن ها به مقدار کمتری بریزید. فلفل قرمز کمی معجون را تند می‌کند پس زیاد نریزید. مقدار زیاد جوز هندی هم به همراه دارچین و گیاهان گرمی باعث مسمومیت می شود و پیشنهاد می‌کنم به مقدار کمتری حدود یک چهارم هر یک از سایر گیاهان در عسل بریزید و به خوبی با آن مخلوط کنید.

معجون آماده است! می توانید از آن به اندازه های یک فندق یا گردو جدا کنید و شکلات‌های خوشمزه‌ای درست کنید. می توانید آن‌ها در یخچال بگذارید تا سفت شوند و هر روز صبح یک دونه از این شکلات‌ها را میل کنید.

این معجون به شدت چاکرای ریشه را تقویت کرده و انرژی بسیار زیادی دارد همچنین دقت کنید این معجون به شدت گرم بوده و بیش از حد مصرف نکنید. فعالیت بیش از حد چاکرای ریشه باعث سوختن هاله انسان می‌شود، همچنین میل جنسی را به شدت افزایش می‌دهد و شخص را بسیار مادی گرا، مستبد و خود رای می‌کند.

2- چاکرای جنسی یا خاجی یا سوادهیستانا

مشخصات چاکرای جنسی
مشخصات چاکرای جنسی

محل: بالای استخوان خاجی، تقریبا بالای اندام تناسلی و پایین تر از ناف

غدد مربوطه: تخمدان‌ها، غده پروستات

 • هورمونهای مربوطه: استروژن
 • بخش‌های مربوطه: قسمت لگن، اندامهای تولید مثل، کلیه‌ها، مثانه، تمام مایعات بدن مثل ،خون مایع لنف، شیره معده، اسپرم
 • حس: چشایی
 • رنگ: نارنجی
 • عنصر وابسته: آب
 • عطر: چوب صندل و زعفران
 • سنگ های مرتبط با چاکرای دوم: چشم ببر، عقیق کارنلیان، سترین، عقیق قهوه ای
 • مانترا: وام (VAM)
 • روغن‌ها: چوب صندل، زعفران
 • عود‌ها: عود چوب صندل، زعفران
 • فرکانس: 417Hz
 • کالبد مرتبط: کالبد اتیریک یا اثیری
 • تفکر: من خلق می‌کنم.

زمینه فعالیت: نخستین احساسات جاری شدن با زندگی لذن پرستی ،شهوت ،خلاقیت، شگفت زده و مشتاق

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای دوم لذت بردن و مشاهده نور ماه و آب زلال طبیعی و غوطه ور شدن در آن و یا نوشیدن از آب چشمه

نوع یوگا: باکتی یوگا

سیاره های وابسته: ماه ، پلوتون

وظایف و خصوصیات چاکرای جنسی :

چاکرای دوم مرکز انرژی جنسی گیرنده) و (فرستنده و نفس و خلاقیت است که به عنصر آب نسبت داده میشود که منبع تمام حیات زیست شناختی است. عنصر آب پاک کننده و تطهیر کننده است و سدهایی را که مانع جریان حیات است شسته و باز می‌کند. در سطح فیزیکی آلودگی‌ها را از کلیه و مثانه باز میکند و در سطح معنوی به شکل جریان روان و آزاد احساسات خود را نشان میدهد و سبب میشود تا انسان زندگی را همیشه تازه و جدید ببیند. از طریق این چاکرا فرد مستقیما احساسات انسان‌ها را درک میکند و آن را به یکی از مراکز ادراک ماوراء حسی تبدیل میکند.

چاکرای دوم اغلب جایگاه واقعی شاکتی محسوب میشود، شاکتی تجلی نیروی مونث خداوند به شکل انرژی خلاق است و حوزه نفوذ آن در اندامهای تولید مثل است که در مرد به صورت میل خلق حیات جدید و در زن بصورت گیرنده تکانه‌های خلاق و ایجاد زندگی جدید است. خلاقیت شامل کاری که فرد در هر زمینه ای انجام می‌دهد نیز می‌باشد. در نتیجه خلاقیت انسان توسط دستان او متجلی میشود و اگر کاری که انسان انجام میدهد مطابق استعدادها . قابلیت های شخصی اش باشد این انرژی خلاق متجلی شده و باعث رشد و پیشرفت او در آن زمینه شده و باعث آرامش ذهن او میشود و اگر برخلاف آن باشد باعث از بین رفتن آرامش ذهن او شده و یکی از عوامل خشم و عصبانیت او میشود. احساسات . اعمال فرد خلاق حتی باعث ایجاد انگیزه برای دیگران میشود.

چاکرای دوم به کیفیت عشق نسبت به جنس مخالف نیز مربوط میشود ازین چاکرا فرد قدرت جنسی خود را حس میکند و دومین هدف قدرتمند نیروی حیات اشتیاق به اتحاد (دو (جنس) آشکار میگردد بنابراین قدرت جنسی در هر کس به نیروی حیات در او بستگی دارد ناحیه لگن در بدن منبع حیات ،است هر مرکز آن که مسدود گردد کاهش نیروی جسمی و جنسی را به دنبال خواهد و داشت.

انرژی جنسی در جریان آمیزش جنسی شارژ و تخلیه میگردد این امر همچون حمامی از انرژی به جسم حیاتی دوباره می‌بخشد و آن را پاک میکند و بدن را از انرژیهای راکد فضولات تنشهای عمیق رها میسازد و این عمل برای سلامتی جسمی فرد امری مهم است. عمل رها سازی خویش بصورت دو جانبه یکی از طرق وانهادن تجرد نفس و تجربه “وحدت” در بشر است. تجربه ای که از بدوی ترین امیال در سطح جسمی از یک سو و آرزوی عمیق معنوی وحدانیت با الوهیت از سویی دیگر نشات میگیرد. این پیوند یکی از خصلتهای معنوی و مادی در افراد بشر میباشد.

عملکرد چاکرای دوم
عملکرد چاکرای دوم

اثرات از تعادل خارج شدن چاکرای جنسی نسبت به سایر چاکراها

اگر راه عبور انرژی در این چاکرا مسدود شده باشد یا اختلالی در این چاکرا وجود داشته باشد به نفی یا سرکوب امیال جنسی منتهی می‌شود و اغلب در راه زیاده روی در رابطه و خیال پردازی نمایان میشود یا ممکن است به حالتی مانند اعتیاد به مواد مخدر در آید. در هر صورت نسبت به جنس مخالف شک و دودلی و تنش یا حتی نفرت وجود دارد و ابزار این انرژیهای طبیعی را فرد محکوم میکند یا اینکه بصورت شهوت پرستی بی ادبانه و اصرار در امیال جنسی نمایان میشود.

در هر صورت بد کار کردن چاکرای دوم معمولا در سن بلوغ بوجود می‌آید. بیدار شدن انرژیهای جنسی بی ثباتی ایجاد میکند و معمولا والدین و مربیان توانایی آموزش صحیح را در این زمان به جوانها ندارند و اینکه چگونه این انرژی را کنترل کنند کم کاری این چاکرا میتواند ریشه در دوران کودکی داشته باشد احتمالا والدین احساسات و ارتباطشان را کنترل میکردند و فرد کمبود لذتهای حسی مانند نوازش، مهر و شده و عطوفت را تجربه کرده است در نتیجه احساساتش را سرکوب کرده است و در دوران بلوغ مانع رشد انرژی های جنسی نتیجه آن و اپس ،زدگی فقدان عزت نفس، فلج عاطفی و سرد مزاجیست و زندگی در نظرش غم انگیز کسل کننده و بی ارزش است. اما با ریکی دادن به این چاکرا و ریکی فرستادن برای درمان گذشته تمامی این اختلالات درمان میشود و وضعیت انرژی در این چاکرا متعادل میشود.

تغذیه رنگی برای درمان: خوراکیها و مواد غذایی به رنگ طبیعی نارنجی مثل پرتقال نارنگی، هویج ،انبه، کدو تنبل، زردآلو ، نارنج و غیره

تغذیه خوراکی: موز و زعفران از بهترین خوراکی‌ها برای تغذیه چاکرای جنسی هستند.

3- چاکرای شبکه خورشیدی یا مانی پورا

چاکرای شبکه خورشیدی
چاکرای شبکه خورشیدی

محل دو انگشت بالای ناف

غده مربوطه: لوزالمعده، پانکراس (کبد)

هورمون مربوطه: انسولین (کیسه صفرا)

بخشهای مربوطه: قسمت پایین پشت، حفره شکمی، جهاز هاضمه، معده ، کبد، طحال، کیسه صفرا، دستگاه عصبی غیر ارادی

 • حس بینایی
 • رنگ زرد، زرد طلایی
 • عنصر وابسته: آتش
 • سنگ‌ها کریستال‌های مرتبط با چاکرا سوم: سیترین، پیریت، کهربا
 • تفکر: من می‌توانم.
 • روغن‌ها: اسوخدوس و رزماری. روغن اسطوخدوس باعث پاکسازی چاکرای سوم شده و روغن رزماری باعث فعال‌تر کردن چاکرا و باعث ایجاد میل به کارکردن و کنار گذاشتن تنبلی می‌شود. می‌توانید روغن را روی محدوده چاکرای سوم بمالید.
 • عطر: اسطوخدوس، رزماری
 • عود‌ها: عود اسطوخدوس و رزماری
 • مانترا: بیجا مانترا (هجای دانه)، رام: Raam
 • هدف: بنیاد بدن
 • فرکانس مرتبط: 528Hz
 • کالبد مرتبط: کالبد اختری یا ستاره ای یا آسترال

زمینه فعالیت: شکفتن شخصیت عملکرد بر اساس احساسات و تجربه شکل گیری شخص نفوذ و ،قدرت خرد، رشد تجربیات

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای سوم: لذت بردن از نور خورشید مزرعه گندم رسیده، گل آفتابگردان

نوع یوگا: تانترا یوگا

ژست‌های یوگا که چاکرا را فعال می‌کند: ژست قایق، چرخش، جنگجو III

سیاره های وابسته: خورشید، مشتری، تیر، مریخ

وظایف و خصوصیات چاکرای شبکه خورشیدی :

حس مانی پورا لغت مرکب و به معنی شهر جواهرات است و علت این نامگذاری این است که چاکرای مانی پورا نقطه کانونی گرما، مرکز حرارت، نور، انرژی و فعالیت ،است جایی که انرژی جسمانی پخش میشود و چنانچه شخص عشقی مفرط به سلامت جسم و میل به حفظ آن داشته باشد، این چاکرا باز است.

چاکرای مانی پورا به عنصر آتش نسبت داده شده و نشانگر خورشید انسان و مرکز قدرت و اراده اوست مانی پورا و آجنا چاکرای چشم (سوم دو مرکز اراده در بدن می‌باشند به طور کل قدرت اراده، اعتماد به نفس، عشق به ،نفس احترام به نفس اطمینان از توان بالقوه خود و توانایی فیزیکی و ذهنی مقابله با فشار روانی یا همان آرامش درونی و ثبات شخصیت است و همچنین تمام کارکردهای اندام‌های گوارش و سیستم عصبی مربوط به این چاکرا می‌باشد . و ارتباطی نیز با چشم‌ها که تحلیل کننده اند دارد.

توانایی نه گفتن نیز در این مرکز ایجاد میشود. در اینجا انرژی خورشیدی که پرورش دهنده کالبد اختری یا ستاره‌ای است جذب می‌شود و به بدن فیزیکی حیات بخشیده و از آن حفاظت میکند و تمامی بدن را در بر گرفته و شخص را از امواج منفی و تشعشعات محیط اطراف مصون میدارد. اگر چه مانی پورا چاکرایی مربوط به ذهن است اما با حیات عاطفی انسان پیوند دارد، زیرا ذهن یا پدیده های ذهنی عمل تنظیم عواطف را بر عهده دارند در نتیجه انرژیهای احساسی و عواطف ازین چاکرا به چاکرای قلب و چاکرای خاجی منتقل میشود. پس در اینجا آرزوهای حیاتی، آرزوها و احساسات چاکراهای پایین تر درک میشود و بصورت کلام در میاید.

وقتی کودکی متولد میشود، بند نافی اتری بین او و مادر باقی میماند. این رشته ها نمایانگر پیوند ابناء بشر با یکدیگر هستند هرگاه دو انسان با یکدیگر رابطهای برقرار سازند ریسمانی بین چاکراهای شبکه خورشیدی آن‌ها رشد میکند و هر قدر این رابطه محکم تر، تعداد و قدرت این ریسمان‌ها افزون تر و زمانی که رابطه در حال گسستن است، رشته ها به تدریج جدا می‌شوند در دوران کودکی این رشتهها بین مادر و فرزند بیشتر است و در دوران بزرگسالی این رشته ها را با همسر خویش برقرار میکند در ضمن این مرکز به عنوان درمان نیز شناسایی شده و به شفای معنوی مربوط است. گفته می‌شود که در برخی از درمانگران این چاکرا بسیار بزرگ و رشد یافته است.

اثرات از تعادل خارج شدن چاکرای شبکه خورشیدی نسبت به سایر چاکراها

وقتی چاکرای سوم درست کار نکند فرد میخواهد همه چیز بر طبق خواستههای او انجام شود و دوست دارد دنیای درون و بیرون را کنترل کرده و غلبه و اعمال قدرت کند ولی از درون نا آرام و ناراضی است احتمالا او در دوران کودکی یا نوجوانی طرد شدن را تجربه کرده است. او توانایی رشد ارزشهای خود را ندارد و اصرار می ورزد تا فعالیتهای بیرونی را افزایش دهد تا بتواند احساسات آزار دهنده، کمبودها و نقطه ضعفها را بپوشاند و نیاز به آرامش درونی دارد نگرانی و ناآرامی و استرس او واکنش همه خشمی است مدت زمانی طولانی فرو خورده است هر استرسی میتواند احساسی مانند گرسنگی ایجاد کند حتی زمانی که بدن احتیاج به غذا ندارد و این گرسنگی همان نیاز به انرژی در این چاکرا میباشد.

انسدادهای متداول انرژی در این چاکرا عبارتند از: عصبانیت که در ترس، عدم اعتماد به نفس احساس گناه ،دیابت مشکل فشار ،خون مشکلات گوارشی عقده حقارت یا عقده خود بزرگ بینی مشکل در پانکراس و ،معده خجالتی و کم رو بودن و….

کم کاری چاکرای سوم فرد را مایوس و نا امید کرده و سدهایی را مانع تحقق خواستههایش .میبیند احتمالا آزادی شخصیت او در زمان کودکی به شدت محدود شده است و او ترس از دست دادن تایید والدین و معلمان را داشته و در ابراز احساسات تردید و آنها را سرکوب و باعث تلمبار شدن آنها شده و این همان چیزیست که باعث به وجود آمدن مشکل در این چاکرا شده است وقتی با مشکلی رو به رو میشود احساس ناراحتی و تردید پیدا کرده یا به شدت عصبی میشود و اعمالش به شدت بی نظم و بی برنامه میشود.

تغذیه رنگی: فلفل ، زرد، بلال ،شیرین آلوی قطره طلا ،موز ،آناناس کدوی مسمایی کره زرده تخم مرغ، پنیر هلندی و

غیره

تغذیه خوراکی: گریپ فروت، موز و ذردچوبه از موثرترین خوراکی‌ها برای تقویت چاکرای شبکه خورشیدی می‌باشند.

4- چاکرای قلب یا آناهاتا

چاکرای قلب
چاکرای قلب

محل وسط قفسه سینه

غده مربوطه: تیموس

بخشهای مربوطه: قسمت بالای پشت، قلب، دنده ها و قفسه سینه، قسمت پایینی ریه ها، خون، دستگاه گردش خون، پوست، دستها حس لامسه

 • رنگ سبز، صورتی، طلایی
 • عنصر وابسته: هوا
 • تفکر: من می‌بخشم
 • مانترا: یام (YAM)
 • سنگ‌های مرتبط با چاکرای قلب: آمازونیت، عقیق خزه، زمرد، رز کوارتز
 • عطر: گل سرخ
 • عود: عود گل سرخ
 • روغن‌ها: روغن گل سرخ
 • حیوان: آنتلوپ
 • فرکانس مرتبط با چاکرای قلب: 639Hz
 • کالبد مرتبط: کالبد ذهنی

زمینه فعالیت: آشکار شدن چگونگی ،قلب ،عشق ،همدردی ،شراکت همدلی صمیمانه عدم خود خواهی از خود گذشتگی، سلامتی

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای چهارم طبیعت بکر و پیاده روی آرام در فضاهای سبز شکوفه،ها، گلهای صورتی رنگ، آسمان صورتی

نوع یوگا: کارما یوگا

سیاره های وابسته خورشید ناهید، کیوان

وظایف و خصوصیات چاکرای قلب :

این چاکرا مرکز عواطف واقعی چون همدلی با دیگران و سازگاری با آنها رشد ،معنوی ،شفقت خلوص و عشق است. هنگامی این مرکز به درستی عمل نماید ما به خود ،خانواده ،فرزندان همسرمان حیوانات دست ،آموز ،دوستان همسایه ها ، هموطنان همنوعان و تمام مخلوقات زمینی عشق میورزیم ازین مرکز ریسمانهایی را به چاکرای قلب افرادی که آنها را دوست داریم، وصل میکنیم عواطف مربوط به عشق که در این چاکرا جریان می یابند معمولا سبب جاری شدن اشک از چشمها میگردند.

هنگامی که این موقعیت زیبا و دلپذیر، یعنی باز بودن چاکرای قلب را تجربه کنیم در می یابیم که در گذشته تا چه حد از آن محروم بودیم و این سبب جاری شدن اشک میگردد هدف اصلی در این چاکرا رسیدن به وحدت کامل از راه عشق است و زمانی که این چاکرا کاملا باز و پاک باشد حقیقت و عشق بدون قید و شرط را شکل میدهد و وقتی با چاکراهای بالاتر مرتبط میشود این عشق به “باکتی عشق الهی” تبدیل میشود که ما را از حضور الهی در تمام خلقت آگاه میسازد و به سوی وحدت با هر آنچه که در جهان وجود دارد راهنمایی مان ،میکند و در جهت دستیابی به این هدف قلب ما باید بیاموزد که عشق بورزد درک کند و شخصیت خاصمان را باور کند و این تنها زمانی عملی میشود که یاد بگیریم با خطاها و ضعفهای خودمان و جهان روبرو شویم و آنها را بپذیریم و دوست بداریم و گرنه ،بیمار ضعیف و ناشاد خواهیم شد.

چاکرای قلب سه چاکرای پایین را به سه چاکرای بالا وصل میکند. چاکرای قلب با هر نوع ادراک لطیف در مشارکت و هماهنگی با چاکرای خاجی و خصوصا چاکرای چشم سوم) پیوندی نزدیک دارد تواناییهای والای چاکرای چشم سوم با باز شدن چاکرای قلب همزمان ایجاد می‌شود.

رنگ‌های چاکرای قلب

چاکرای قلب رنگ سبز، صورتی و گاهی طلایی ساطع میکند سبز رنگ ،سلامتی همدردی و هماهنگی است. رنگ سبز روشن در چاکرای قلب نشانه سلامتی کامل است در حالی که رنگ طلایی مخلوط با صورتی نشان دهنده آن است که شخص در عشق پاک و فداکارانه الهی” به سر میبرد.

سبز رنگ طبیعت، رنگ نیروی تعادل، رنگ پیشرفت ذهنی و بدنی است. رنگ سبز بدن را از سموم پاک کرده و و باعث هماهنگی ،جسم ذهن و روح میگردد و اثر خوشایندی بر دستگاه عصبی دارد سبز ارتعاش افکار ما را موزون نگه داشته. به ما آرامش میدهد همچنان که قلب طبیعت با سبز اداره میشود قلب انسان نیز چنین است. سبز روی فشار خون به شکل شگفت آوری اثر میگذارد با سبز شدن تنه و شاخه درختان و جوانه زدن آنها از آمدن بهار با خبر .میشویم عادت کرده ایم که بهار را همراه با انرژی جدید در تنه اعضا و قلب خود احساس .کنیم بعد از زمستان و در بهار ما از نظر روحی و سلامت احساس شادابی بیشتری میکنیم این احساس تازگی نتیجه تاثیر پرتو سبز بر بدنهای ظریف تر .میباشد این رنگ مناسب ذهن و روح ما است.

بنابراین در چاکرای قلبمان توانایی عظیمی را برای دگرگونی خود و دیگران .داریم اگر یاد بگیریم که تمام بخشهای شخصیت خود را از صمیم قلب بپذیریم و دوست داشته باشیم میتوانیم کاملا دگرگون یا سالم .شویم یک چاکرای باز قلب میتواند خود به خود تاثیر شفابخش و دگرگون کننده بر روی دیگران داشته باشد و گرمای طبیعی صمیمیت و شادی پخش کند و این قلب اطرافیان را باز میکند، اطمینان شادی و سرور به وجود می آورد و با باز بودن آن همه موجودات را درک میکنیم چه ذی شعور باشند و چه نباشند و حتی به ستارگان ، خورشید و جهان زنده اسرار آمیز عشق می‌ورزیم.

اثرات از تعادل خارج شدن چاکرای شبکه خورشیدی نسبت به سایر چاکراها

درست کار نکردن این چاکرا باعث میشود که فرد همیشه در ازای عشقی که میدهد انتظار سپاس و قدردانی داشته باشد. و فرد از پذیرش عشق دیگران عاجز است و قادر نیست خود را برای پذیرفتن این عشق باز بگذارد مهر و محبت و ملایمت دیگران او را شرمنده میکند شاید به خود بگوید نیازی به عشقی که دیگران بتوانند به او بدهند ندارد.

کم کاری چاکرای قلب فرد را بسیار آسیب پذیر وابسته به عشق و علاقه دیگران میکند وقتی احساس میکند که طرد شده است عمیقا آزرده و افسرده و غمگین میشود و در لاک خود فرو میرود . او دوست دارد عشق بورزد اما ترس از طرد شدن باعث میشود که نتواند راه درستی برای این کار پیدا کند این باعث تحکیم نقاط ضعف و ناتوانی او میشود برای جبران فقدان عشق به شدت دوستانه و مهربان رفتار میکند و و با تمام افراد یکسان و سرد رفتار ،میکند بدون اینکه با هیچ یک از صمیم قلب درگیر شود.

انسدادهای رایج در چاکرای قلب جرم اندیشی تعصب و تحجر لاپوشانی ،کردن ناشکیبایی و کوته فکری و تفکر ،سیاه سفید (مثل خدا و ،شیطان آدمهای خوب و بد، قدرتهای خوب و بد و….) بیماریها بیماریهای قلبی فشار ،خون ،زخم سرطان دردهای عصبی ،آنفولانزا دردهای ،آنژینی بالا بودن ،کلسترول رگهای مسدود خنکی دستها و پاها خستگی مزمن بیماری ،کبد ایمنی کم در برابر بیماریها و پیری زودرس و ….

تغذیه رنگی: اسفناج، کلم، فلفل سبز ،کاهو، سیب ،سبز گوجه ،سبز، نخود ،سبز عدس سبز لوبیا ،سبز، کیوی، خیار و…. و اغلب . سبز که نه واکنش اسیدی دارند و نه آلکالین، مناسب هستند.

تغدیه خوراکی: خوردن سبزیجات و به طورکلی گیاه خواری به شدت به توسعه چاکرای قلب کمک می‌کند.

5- چاکرای گلو یا ویشودها

چاکرای گلو
چاکرای گلو

محل: بین حفره گردن و حنجره

غدد مربوطه: غده تیروئید، غده پارا تیروئید

هورمونهای مربوطه: تیرولسین، تری یدوتایرونین، پاراتورمون

 • بخشهای مربوطه: ریه،ها نایژه،ها ،مری تارهای صوتی ،گلو پشت ،گردن ،فک گونه ها، کتفها، شانه ها حس شنوایی
 • رنگ: آبی روشن و همچنین نقره ای و آبی مایل به سبز
 • عنصر وابسته: اتر(آکاشا)
 • سنگ‌های مرتبط با چاکرای گلو: عقیق آبی، آمازونیت، آنجلیت، آکوامارین، آزوریت، کریزوکولا، فیروزه، فلوریت آبی، لاجورد، لاریمار، یاقوت کبود، شاتوکیت، تورمالین آبی و …
 • عطر ها: مریم گلی و اکالیپتوس
 • عود‌ها: مریم گلی و اکالیپتوس
 • تفکر: من ابراز می‌کنم . صحبت می‌کنم و شنیده می‌شوم.
 • مانترا: هام (HAM)
 • روغن‌ها: مریم گلی و اکالیپتوس. از روغن اکالیپتوس برای پاکسازی این چاکرا و از روغن مریم گلی برای باز‌کردن و توسعه این چاکرا استفاده کنید.
 • فرکانس مرتبط با چاکرای گلو: 741Hz
 • کالبد مرتبط: کالبد روحانی یا علی

زمینه فعالیت: برقراری ارتباط خلاقیت ابراز وجود باز ،بودن ،انبساط ،استقلال منبع الهام دستیابی به سطوح لطیف وجود.

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای پنجم: نگاه کردن و لذت بردن از آسمان ،آبی انعکاس آسمان در آب، امواج آرام

نوع یوگا: مانترا یوگا

سیاره‌های وابسته: مریخ، کیوان، ونوس، اورانوس

وظایف و خصوصیات چاکرای گلو :

لغت ويشودها به معنی پالایش است و بنابراین این چاکرا مرکز تصفیه سازی نام دارد سمبل این مرکز یک نیلوفر آبی است با ۱۶ گلبرگ که در مرکز آن مثلثی وارونه با دایره سفید رنگی محاط بر آن قرار دارد طرح حیوانی این مرکز را فیل و مانترا یا صوت چاکرای گلو را “هام” تشکیل میدهد.

چاکرای گلو مرکز نیرو هم گفته میشود زیرا آفریننده ترین مرکز بدن انسان است، چون در اینجا بزرگترین مرکز خود ابرازی انسان به شکل سخن پدیدار میگردد. اکثر اوقات انسان تحت تاثیر نیروی سازنده یا تخریبی سخن قرار گرفته یا میگیرد. پس این چاکرا همانند پلی است بین افکار و احساسات، انگیزه و واکنشهای انسان، و پیوند مهمی را بین چاکراهای پایین تر و چاکرای هفتم (تاج) به وجود می آورد و محتوای همه چاکراها را به بیرون منتقل میکند.

چاکرای گلو با عنصر اتر و حس شنوایی در ارتباط بوده و اتر نیز وسیله صداست و محلیست که انسان صدای درونش را از کرانه های ماوراء حسی به گوش درون میشنود و با روح خود ارتباط برقرار میکند و الهام او را دریافت مینماید و همچنین اعتماد به نفس راسخی در هدایت متعالی خود پیدا میکند و به همین علت است که این چاکرا مرکز خلاقیت و آفرینندگی به ویژه در کلام است. برای آواز خواندن از این مرکز انرژی استفاده می‌شود موسیقی تولید شده توسط صدا از نظر درمانی بسیار موثر است.

چاکرای پنجم و ارتباط آن با ابراز کردن

بطور کل ارتباط برقرار کردن در زندگی شخصی عمدتا از راه صحبت کردن و همین طور با حرکت و حالت و نیز فرمهای خلاق بیان مثل ،موزیک، هنرهای تجسمی و نمایشی و رقص و…. توسط این مرکز انرژی اتفاق میافتد. پس چنین است که کتابها موسیقی نقاشی و امثال آنها بوسیله همین چاکرا شکل می‌گیرند و از روشهای پرورش چاکرای گلو، آواز خواندن هارمونیک هنر درمانی و هر نوع خلاقیت هنری، سفالگری، رقص آزاد و رقص شکم و…. می‌باشند.

در چاکرای گلو خلاقیت چاکرای دوم هارا (خاجی به انرژیهای چاکراهای دیگر وصل میشود و اتر به این انرژی‌ها شکل میدهد که از طریق آنها با جهان بیرون ارتباط برقرار شود. از راه چاکرای گلو همه آنچه در درون داریم ابراز می‌کنیم مثل ،خندیدن گریه کردن احساسات عاشقانه و شادی، دلواپسی‌ها و پرخاشگری‌ها آرزوها و تصمیم‌ها و همینطور ایده‌ها و دانش و دریافتهای درونمان را و هرگونه فرو خوردن بیان بروی این چاکرا اثر خواهد گذاشت.

فردی که تجربیات دردناکی را بطور جدی در گذشته تجربه کرده یا در حال حاضر تجربه ،میکند، اگر این ناراحتی ها را با کسی تقسیم نکند مشکلات زیادی را در این چاکرا تجربه خواهد کرد و یشودها چاکرا به قبول مسئولیت نیازهای شخصی مربوط میشود و هنگامی که فرد از سرزنش دیگران به خاطر کمبودهای خود دست بردارد و برای بدست آوردن آنچه بدان نیاز و آرزو دارد اقدام نماید، به بلوغ دست یافته و این چاکرا به درستی عمل میکند.

هر چقدر که ویشودها چاکرا درست تر کار کند آگاهی ما نسبت به بدن ذهنی مان بیشتر میشود و هر چقدر که قدرت تشخیص مان نسبت به عملکرد بدن ذهنی بیشتر شود، آگاهی مان نسبت به بدنهای فیزیکی ،اتری احساسی (اختری) بیشتر می‌شود در نتیجه دیگر افکارمان از راه احساسات و حواس فیزیکی ابراز نمیشود بلکه شناخت واقع بینانه را ممکن میسازد.

زمانی که گردش این چاکرا صحیح نباشد فرد عالم را به دیدهء منفی و خصمانه مینگرد در نتیجه محتاط شده انتظاراتی منفی خواهد داشت به احتمال زیاد چنین فردی بجای عشق و انرژی هستی بخش، در انتظار دریافت خصومت درنده خویی و پستی است پس به خاطر این انتظارات منفی حوزه نیروی منفی را در اطراف خود بوجود می آورد و بنابراین دریافتهای منفی خواهد داشت. در نتیجه تبلیغات منفی را به خود جذب میکند.

اثرات توسعه چاکرای گلو

هنگامی که فرد چاکرای گلوی خود را میگشاید به تدریج قادر به جذب انرژی بیشتری خواهد شد اما به احتمال زیاد در مدت کوتاهی پس از گشودن آن بر اساس باورهای منفی خود او دریافتهایی منفی خواهد داشت و اگر او بتواند این تجربه را پشت سر بگذارد و با ذات درون خود ارتباط برقرار کند و مجددا اعتماد درونی را در خود مستقر نماید میتواند دوباره این چاکرا را بگشاید و این روند باز و بسته بودن چاکرا تا زمانی که تمام سوء تعبیرات قبلی جای خود را به اعتماد به عالمی بی خطر و انرژی بخش نسپارد ادامه خواهد یافت.

در ضمن نحوه نگرش انسان به خویش در جامعه محیط شغلی و در میان همنوعان بروی این چاکرا تاثیر میگذارد اگر انسان دارای شغلی خوب و راضی کننده بوده و در راه آن سعی و کوشش مورد نیاز را بنماید و آن را به عنوان وظیفه خود در زندگی بپسندد، این چاکرا باز است و چنین کسی از لحاظ شغلی موفق خواهد بود و از کیهان انرژی دریافت میکند و اگر چنین نباشد برای جبران کمبود مناعت طبع و برای اجتناب از یاس درونی از سپر دفاعی غرور استفاده میکند و با اظهاراتی از قبیل زندگی فرصت شکوفایی استعدادهایش را در اختیارش قرار نداد ” ، “نقش انسانی قربانی را ایفا خواهد نمود.

در این چاکرا ترس از شکست هم ظهور میکند. این احساسی است که مانع استفاده از فرصتها برای اقدام در امور و آفرینش آنچه که با تمام وجود فرد بدان تمایل دارد، میگردد. این ترس شامل دوستی کردن با دیگران و بطور کلی زندگی اجتماعی نیز میشود. چنین فردی از برقراری ارتباط با دیگران اجتناب میکند چون ازینکه مبادا موجب بی مهری قرار گیرد ،میترسد از سویی از ابراز وجود خود داری میکند و از سویی دیگر در هم چشمی با دیگران دچار غرور شده :میگوید من از تو ،بهترم تو لیاقت همنشینی با من را ،نداری و این احساس سرخوردگی از درون فرد ریشه میگیرد و یابد. راه کنار نهادن این عواطف و گشودن این چاکرا رفتن به دنبال حرفه مورد علاقه، برقراری تماس با می به اطرافیان انعکاس . افراد مطلوب و آشکار نمودن عواطف در رابطه با اینگونه افراد است

اثرات از تعادل خارج شدن چاکرای ریشه نسبت به سایر چاکراها

اگر انسداد انرژی درون این چاکرا باشد میتواند مانع ارتباط بین ذهن و بدنتان گردد و یا در ابراز احساسات دچار مشکل میشوید در این . صورت احساسات برطرف نشده را با اعمال بدون ملاحظه و فکر ابراز میکنید یا اینکه برخورد غیر منطقی میکنید و افکار و احساسات را رد کرده و آنها را به حق نمیدانید.

به احساساتی اجازه ابراز میدهید که از فیلتر داوری خودتان گذشته و با قضاوت دیگران هم تناقضی نداشته باشد یک احساس گناه ناخود آگاه و ترسهای ذاتی شما مانع از دیدن و نشان دادن “خود” حقیقی تان و بیان آزادانه عمیق ترین افکار احساسات و نیازها میشود و در عوض با تعدادی کلمه و حرکات سر و دست آنها را میپوشانید و وجود حقیقی خود را کتمان میکنید کلامتان هم یا خشن و بی ادبانه است یا سرد و جدی ممکن است با لکنت زبان صحبت کنید، صدایتان نسبتا بلند و کلامتان فاقد معنای عمیق است.

به خود اجازه نمیدهید که نقطه ضعف هایتان را نشان دهید بلکه سعی میکنید به هر قیمتی شده دائما قوی به نظر بیایید. در نتیجه ممکن است خود را خیلی تحت فشار قرار دهید ممکن است بار زندگی بروی دوشتان سنگینی .کند زمانی که سرکوب شوید و ناکام بمانید نیز انسداد انرژی بوجود میآید انسداد انرژی در چاکرای گلو در کسانی که از قدرت بیانشان برای گول زدن دیگران استفاده میکنند نیز دیده میشود یا برای جلب توجه دیگران بلا انقطاع حرف می‌زند.

با کم کاری چاکرای گلو شما خجالتی، سوء ساکت و درون گرایید و وقتی صحبت میکنید فقط در مورد چیزهای کم اهمیت زندگی بیرونیتان حرف میزنید. اگر سعی کنید احساسات و افکار باطنی تان را بیان کنید به سرعت احساس ورم در گلو میکنید و صدایتان حالت تصنعی به خود میگیرد و لکنت زبان پیدا میکنید در برخورد با دیگران احساس عدم اطمینان و ترس از قضاوت دارید و اغلب واقعا نمیدانید چه میخواهید پیامهای روحتان را دریافت نمیکنید و به نیروی بصیرت خودتان اعتماد ندارید اگر چاکرای پنجم تان را بهبود نبخشید مشکل جدی پیش خواهد آمد.

چاکرای گلوی کاملا باز

احساسات افکار و دانش درونتان را آزادانه و بدون ترس ابراز کنید میتوانید نقاط ضعف و قوتتان را آشکار سازید. صداقت درونی تان نسبت به خود و یا دیگران از موضع درستی بیان میشود اگر لازم باشد میتوانید کاملا ساکت بمانید و از صمیم قلب به دیگران گوش دهید و درک کنید گفتارتان خلاق و پرشور است در عین حال که کاملا واضح است.

مقاصدتان را به بهترین وجه و بیشترین اثر برای تحقق بخشیدن به خواسته تان بیان میکنید صدای شما پر طنین و خوش آهنگ است و وقتی با مشکل و یا مخالفتی رو به رو میشوید با خودتان صادق باقی خواهید ماند و میتوانید اگر بخواهید “نه” بگویید آزاد از تعصب و دارای صعه صبر و برای حقایق لطیف باز .هستید از راه آنها هدایت میشوید و صدای درونتان را میشنوید که در زندگی شما را رهبری میکنند. در می یابیم که تمام ظاهر “خلقت” پیام خاص خودشان را دارند به علت استقلال درونی و ابراز آزادانه آنچه هستید سروری عمیق و احساس آید. موفقیت و استحکام شخصیت در شما بوجود می آید.

بیماری‌ها

بیماری‌های گلو ورم لوزه سرفه برونشیت ،آسم عفونتهای بخش تحتانی دستگاه تنفس ناراحتیهای ریه، سینوسها و حنجره، سرماخوردگی عمومی، لارنژیت التهاب حنجره گواتر، خستگی گردن، دندان درد و مشکلات لثه دندان در آوردن کم کاری یا پرکاری تیروئید آبله مرغان تب،ها نیش حشرات ،قلنج، خارش، سفیدی مو و….

تغذیه رنگی توت ،آبی ،انگورها آلو سیاه و اغلب میوه های آبی و…

تغذیه خوراکی: نوشیدن مداوم آب و اکثر آبمیوه‌های طبیعی از بهترین تغذیه‌ها برای چاکرای گلو می‌باشند.

6- چاکرای چشم سوم یا آجنا

چاکرای چشم سوم
چاکرای چشم سوم

محل: وسط پیشانی، کمی بالاتر از ابروها

غده مربوطه: هیپوفیز

هورمون مربوطه: وازوپرسین

 • بخش‌های مربوطه: چشم‌ها ،گوش‌ها ،بینی صورت ،مخچه سیستم عصبی، ستون مهره
 • حس تمام حس‌ها: از جمله ادراک ” فراحسی “
 • رنگ: نیلی همچنین زرد و بنفش
 • عطر: نعنا و یاسمن
 • عود‌ها: نعنا، یاسمن، مریم گلی
 • روغن‌ها: مریم گلی، یاسمن و نعنا
 • تفکر: من می‌دانم
 • عنصر مرتبط: نور
 • سنگ‌های مرتبط با چاکرای ششم: سنگ آمیتیست، آنجلیت، فلوریت، آیولیت، لاجورد، لاریمار، لپیدولیت، شاتوکیت، تانزانیت
 • مانترا: اوم (AUM)
 • فرکانس مرتبط: 852Hz
 • کالبد مرتبط: کالبد کیهانی

زمینه عملکرد: ادراک کشف و شهود ،رشد حسهای درونی قدرتهای ذهنی عملکرد ادراک شخص تجلی

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای ششم: با تماشای آسمان آبی پر رنگ و پرستاره شب فعال می شود.

نوع یوگا: گیانا یوگا، پانترا یوگا

سیاره های وابسته: تیر، مشتری، اورانوس، نپتون.

عملکرد و خصوصیات چاکرای چشم سوم :

آجنا در لغت به معنی فرمانده و مرکز فرمان است. آجنا چاکرا به شکل دایره ای با ۲ گلبرگ در دو طرف آن توصیف می شود، بر روی این گلبرگ‌ها حروف سانسکریت (هام) و (کشام) نقش بسته است این دو گلبرگ به نیروهای مثبت و منفی پرانا که در این مرکز به هم اتصال می یابند و همچنین به خورشید و ماه اشاره دارند. این دو گلبرگ نشانه نفس و روح هستند. به عبارتی ذهن استدلالی و ذهن الهامی

گاه آجنا چاکرا را دری قلمداد می‌کنند که به قلمرو آگاهی برین و آگاهی عمقی باز می شود. در اینجاست که انسان با چشم دل میبیند در بسیاری از سنتهای ،عرفانی گشایش این چاکرا مربوط به بیداری معنوی است. در حین مراقبه نیز از این چاکرا برای تمرکز استفاده میشود. در مراقبه ،عمیق چشم روحانی یا چشم واحد در قسمت مرکزی پیشانی قابل مشاهده خواهد بود.

این چشم عالم بر همه چیز در متون مقدس مختلف با نامهای چشم سوم چشم ،دورن چشم شیوا، چشم شهود، ستاره شرق، قوایی که از بهشت فرو میآید و غیره نامیده شده است. آجنا چاکرا مرکز توسعه رشد عقل و هوشیاری و مرکز خرد و عقل است. از طریق این چاکر است که شخص می تواند تواناییهای هوشی و ،عقلی ،حافظه ،اراده ،تمرکز تدبیر و تجسم را در خود افزایش دهد.

چاکرای چشم سوم و تاثیر آن بر اراده

در بدن دو مرکز اراده وجود دارد یکی از آنها چاکرای مانی پورا یا همان شبکه خورشیدی و دیگری چاکرای چشم سوم است. همچنین انرژی که پشت مقاصد شخص قرار دارد از این چاکرا آزاد می.شود چنانچه این چاکرا باز باشد به دنبال افکار و اندیشه های انسان اعمال مناسبی شکل می گیرند که سبب تجلی مادی اندیشه ها در جهان فیزیکی می گردد و فرد با قدرت تجسم اش تواند انرژی را برای تحقق بخشیدن خواسته‌ها بیافریند همچنین در تلفیق با چاکرای باز قلب فرد میتواند انرژیهای سلامتی می بفرستد چه برای آنچه در دسترس است و چه برای فاصله دور.

چنانچه این چاکرا بسته باشد فرد برای به ثمر نشاندن اندیشه هایش تلاشی دراز مدت در پیش روی دارد. اگر انسان دارای ذهنیت و انتظارات مثبت در مورد همه چیز باشد در نتیجه دریافتهایی مثبت از محیط و افراد دیگر خواهد داشت و اگر او تعبیرات ذهنی منفی از هر چیز داشته باشد همانها را به جهان خارج از خود انعکاس داده. و بدین وسیله به آنها شکل داده و دریافتهایی منفی خواهد داشت.

سه کانال اصلی بدن و چشم سوم

آجنا چاکرا مرکز اتصال سه کانال انرژی ،آیدا ،پینگالا سوشومنا است. با ادغام و آمیزش انرژی کیهانی و قمری و خورشیدی در این چاکرا در انسان بیداری روحی حاصل می‌آید و در هنگام بیداری این چاکرا در فرد قدرت روشن ،بینی روشن شنوی و تله پاتی و پیشگویی پد یدار می‌گردد. هنگامی که این مرکز کاملا بیدار است انسان در ورای کارمای خود (رسیدن به سطحی از مسیر روحی آنجا قانون علت و معلول به انسان مربوط نیست) بسر می برد اما در عین حال قادر به دیدن کارهای اطرافیان و اقوام و ملیتهای جهان است در حالت متمرکز بودن در این چاکرا این توانایی در انسان ایجاد می‌گردد که به دیگران در محور کارمایشان کمک کند.

چاکرای آجنا و غده هیپوفیز

آجنا چاکرا تحت کنترل سیاره اورانوس فعالیت کرده و از خودگذشتگی و آرمانگرایی از کیفیتهای تابشی آن بشمار می که آید. در آجنا چاکرا بر روی غده هیپوفیز تاثیر میگذارد غده هیپوفیز سلطان غدد نیز نامیده میشود زیرا این غده به تمام غدد دیگر فرمان می دهد. این غده قدرت اراده فدرت تشخیص و همچنین ،بینایی شنوایی و حافظه را کنترل می کند تمام نوابغ دارای غده هیپوفیز برتری می باشند. این غده رشد بدن را نیز کنترل می‌کند.

اختلال در عملکرد این غده سبب میشود که فرد از نظر فیزیکی رشد بسیار ناکافی داشته باشد و کوتاه قد .شود یک خانم باردار نباید تحت فشار عصبی قرار گیرد زیرا این حالت ممکن است سبب بروز اثرات منفی بر روی غده هیپوفیز جنین در داخل رحم مادر شود و درجات مختلف عقب ماندگی ذهنی را ایجاد کند.

ترس دائمی بر روی غده هیپوفیز اثر می‌گذارد و می‌تواند فرد را بسیار ضعیف و کم رو .کند فشار و نگرانی نیز سبب اختلال در عملکرد این غده هستند می شود و میتواند باعث افزایش فشار خون و مشکلات گوارشی نیز بشود به افرادی که مستعد ابتلای به انواع ترس و بیم . و افرادی که تمایل به دروغ گویی دارند و یا سرکش و نافرمان هستند و یا حتی دزدی میکنند باید به آجنا چاکرای آنها ریکی داد. همچنین برای درمان ذهنی و احساسی ضربه ای که ناشی از حادثه یا اتفاقی در گذشته رخ داده نیز باید به این چاکرا ریکی داد.

اثرات از تعادل خارج شدن چاکرای چشم سوم

اگر این چاکرا ضعیف و جریان انرژی در آن راکد ،باشد به علت کمبود انرژی در آن قدرت خلاقیت فرد متوقف می گردد، یا اینکه فرد افکار خلاقه زیادی در سر دارد اما هرگز محقق نمی گردد همراه با این وضعیت عذر و بهانه ای دائمی وجود خواهد داشت که براساس آن جهان خارجی به سبب نقائص خود مورد سرزنش قرار می گیرد تنها چیزی که این فرد بدان نیاز دارد، این است که بیاموزد چگونه امیال خود را گام به گام به تحقق برساند.

پیامد عملکرد ناهماهنگ چاکرای چشم سوم عدم تعادل است، به طور مثال پافشاری بیش از حد روی حوزه عقل و تصمیمات زندگی فرد منحصرا با عقل و منطق صورت می‌گیرد و فقط آنچه را که بـ ذهن منطقی اش درک میکند قبول دارد شخص به آسانی قربانی تفکر روشنفکرانه خود میشود، تنها چیزی را قبول می کند که ذهن او بتواند درک کند و از روشهای علمی قابل اثبات باشد عملکرد ناهماهنگ دیگر این چاکرا این است که فرد با قدرت ذهنش سعی می کند بر روی دیگران و رویدادها تاثیر بگذارد صرفا فقط میخواهد قدرتش را نشان دهد و یا برای ارضای نیازهایش از آن در این وضعیت معمولا چاکرای شبکه خورشیدی هم معمولا از تعادل خارج است و چاکرای قلب و تاج نیز در حد استفاده کند. می جزیی رشد یافته است.

اگر چشم سوم فرد علی رغم گیرهایش نسبتا باز باشد باز هم ممکن است در این کار موفق شود هر چند که مقاصد فرد خلاف جریان طبیعی حیات است. ولی دیر یا زود احساس تنهایی او را در بر میگیرد و موفقیتی را که برایش تلاش نموده بود پایدار نخواهد بود. اگر جریان انرژیها در آجنا چاکرا به طور قابل ملاحظه ای بسته باشد تنها حقیقتی را می بیند و باور می کند که در جهان بیرون قابل دیدن باشد زندگی اش تحت نفوذ امیال مادی ، نیازهای فیزیکی و احساسات ابراز نشده است اندیشه ها و و می دهد و بحث‌های معنوی به نظرش خسته کننده و اتلاف وقت خواهد بود به راحتی در شرایط دشوار فرد کنترل اش را از دست . احتمالا خیلی هم فراموشکار است.

اگر بینایی فرد ضعیف شده باشد اغلب با کم کاری چاکرای چشم سوم همراه است. همچنین در موارد حاد افکار فرد خیلی پریشان و آشفته است و تصمیماتش کاملا براساس احساسات سرکوب شده است.

بیماری‌های مربوط به چاکرای چشم سوم: ناراحتی اعصاب از قبیل رعشه فلج صورت ناراحتیاهی چشم از جمله آب مروارید التهاب ،چشم زخم قرنیه مزمن، جوشهای پلک، سر گیجه، ناراحتیهای گوش و بینی مثل ،کری گوش ،درد از دست دادن حس بویایی خونریزی ،بینی تشنج کودکان، بیهوشی، جن زدگی، صرع ناراحتیهای ذهنی از جمله مالیخولیا و هم بینی هذیان گویی وسواس، ضعف اعصاب.

تغذیه رنگی: انگور یاقوتی، کلم بروکلی، بادنجان، آلوچه

تغذیه خوراکی‌: آلو سیاه و بلوبری یکی از موثر‌ترین میوه‌ها برای تغذیه چاکرای ششم است.

7- چاکرای تاج یا ساهاسرارا

چاکرای تاج
چاکرای تاج

محل: وسط سر در بالاترین نقطه رو به بالا باز می شود

غده مربوطه :غده پینه‌آل یا صنوبری (اپی فیز)

 • هورمون مربوطه: سروتنین
 • بخشهای مربوطه: مخ، جمجمه. چشم راست
 • حس: هستی خاص
 • رنگ: بنفش طلایی سفید
 • عطر‌ها: نیلوفر، لاله، اسطوخودوس و کندر
 • عود‌ها: نیلوفر، اسطوخدوس
 • روغن‌ها: روغن اسطوخدوس، روغن کندر
 • عنصر: آگاهی
 • فرکانس مرتبط: 963Hz، سکوت
 • مانترا: اوم (OM)، سکوت
 • کالبد مرتبط: کالبد نیروانی

زمینه فعالیت: کمال، شناخت متعالی از طریق مشاهده درون وحدت با هستی مطلق، آگاهی جهانی

سیاره های وابسته نپتون کیوان

امکان پاکسازی و فعال ساختن چاکرای هفتم: گذراندن زمانی در قله کوه و یا نظاره آن

عملکرد و خصوصیات چاکرای تاج :

ساهاس رارا در بالای سر در ملاج قرار دارد سمبل آن نیلوفری درخشان با هزار گلبرگ به نشانه ی بی نهایت بودن است. با تمام رنگهای رنگین کمان میدرخشد اما رنگ غالب آن بنفش است مسیر چاکرای هفتم باز شده با رنگ بنفش نشان داده می شود و رنگ بنفش ساطع شونده از آن رنگ ،وقار عزت نغس و شفاست همچنان که یک سلطان توانا بر قلمرو خود بطور کامل حاکم است، بنفش هم مرکز تاج را اشغال میکند و ذهن والاتر را تاج می گذارد و حاکم بر اعضاء و ملیونها سلولی که اعصاب و بافت‌ها.

غنچه بیرونی این چاکرا ۹۶۰ گلبرگ دارد، در درون آن غنچه دیگری با ۱۲ گلبرگ دیده می شود، که با نور سفیدی که تشعشات طلایی دارد می‌درخشد. نور سفید تابش الهی کیهان است این چاکرا جایگاه بالاترین سطح آگاهی و تکامل انسانی است و انسان را به سوی سرای ،ابدی نهایی و برتر هدایت . کند و با نامهایی چون روشن بینی، آگاهی وحدت و می آگاهی (من) (هستم شناخته شده است به این دلیل فردی که در سطح جسمی، ذهنی و معنوی به هشیاری رسیده، غالبا با هاله یا شعاعهای نوری بر گرد سرش نشان داده میشود پیامبران) و امامان این چاکرا محل اشراق و بصیرت معنوی است، که بر قدرت پیشگویی می افزاید.

ساهاس رارا عمدتا با شعور برتر خود حقیقی در پیوند و ارتباط است هر گونه راهنمایی که ما از طریق ،فکر، صدای درونی یا یک احساس واقعی درونی دریافت میکنیم در حقیقت از چاکرای فرق سر ناشی میشود همه ما دارای یک ذات عالی هستیم قسمت اعظم ما را تشکیل داده است و دارای اطلاعاتی راجع به کار حیاتی ما می باشد. منشاء تمام راهنمایی ها این قسمت می باشد. ما از طریق چاکرای فرق سر با ذات عالی خود در ارتباط هستیم.

بیداری کندالینی و چاکرای تاج

هنگامی که کندالینی بیدار شود و برخیزد شیوا و شاکتی در ساهاس را را با هم متحد می،شوند تغییر ماهیت شعور و آگاهی انسانی به ارمغان می‌آید و ماده و انرژی در درون آگاهی خالص در یک حالت سرور سرمدی فرو میروند با رسیدن به این حالت انسان به قدرت درک و واقع بینی دست می یابد.

شاکتی و شیوا نیز در اصل یکی و یکسان هستند هوشیاری نیروی ثابت و طبیعت نیروی متحرک است. در آغاز طبیعت در سه گونای مجزای تاماس رخوت تاریکی سکون و سنگینی)، راجاس (انرژی فعال، حالات ،هیجانی احساسات تند و ،قوی نیرو ، ،فعالیت خشونت و آسیب زنندگی ساتوا ، تعادل ،توازن هماهنگی، شعور و کیفیات هوشیاری و معنوی است نفوذ این سه گونا به جهان هستی را شکل میدهد و از آنها ۸ عنصر طبیعت پیدا می شود (پنج عنصر و سه گونا).

غده پینه آل یا صنوبری و چاکرای تاج

غده درون ریز مرتبط با چاکرای تاج غده صنوبری اپی (فیز است که مرکز درک مستقیم ادراک معنوی است. این غده یک ساختمان خاکستری رنگ متمایل به قرمز کوچکی به اندازه یک نخود است که بین سطح زیرین مخ و مغز میانی، درست در جلوی مخچه جای دارد ترشح اصلی آن که ملاتونین نام دارد ساعت بیولوژیک بدن را تحت تاثیر قرار میدهد و به طور کل این غده حساس به نور میباشد در هنگام شب میزان ملاتونین خون در بالاترین سطح خود قرار دارد که در طی روز بتدریج از مقدار آن شود.

این غده تنظیم کننده آغاز بلوغ ،بوده انسان را به خواب وا میدارد و بر حالات خلقی فرد تاثیر می گذارد. لیبرمن (Jocb liberman) در کتابش به نام نور) ، طبیعت آینده معتقد است که نور وارد شونده به چشمها نه تنها به دید ما کمک می کاسته می کند بلکه ساعت بیولوژک بدن را از طزیق غده صنوبری و هیپوفیز به فعالیت وا میدارد این غده در طی مراقبه تحریک شده، از خود هورمون‌هایی ترشح می‌کند که قادرند انسان را به حالات برتر خود آگاهی برسانند همان تجربه ای که مصرف ال اس دی ای، مجیک ماشروم، مسکالین یا دی ام تی در شخص بر می‌انگیزد البته به طریق‌های بسیار سالم‌تر گاه این غده را غده توهم‌زا نیز می‌خوانند.

در فلسفه یوگا غده صنوبری را پلی بین کالبد زمخت جسمانی و کالبد بسیار ظریف نیروانی می دانند. دامنه باز بودن چاکرای هفتم می‌تواند کم یا زیاد باشد وقتی چاکرای هفتم شروع به باز شدن می،کند زمانی است که مرز بین هستی درونی و زندگی بیرونی در وضع موجود کاهش پیدا میکند و انسان لحظه ها را بیشتر و بیشتر تجربه می کند. وقتی که رشد چاکرای هفتم افزایش می‌یابد این لحظه ها بیشتر میشود تا زمانی که به صورت یک واقعیت دائمی در می‌آید.

چاکرای تاج و روشن بینی

وقتی که خویشتن فرد آماده این گام آخر روشن بینی باشد ممکن است کاملا ناگهانی اتفاق بیفتد احساس او این چنین است که انگار تازه از خواب طولانی بیدار شده است و در نهایت شروع میکند به اینکه در واقعیت زندگی کند دیگر عقب گردی در سر راهش وجود ندارد خود را به ظرف خالی تبدیل میکند و هستی الهی این جام را لبریز خواهد کرد پی میبرد که خویشتن حقیقی اش را که تنها حقیقت پایدار است پیدا کرده است. نفس فردی اش به نفس جهانی تبدیل میشود هدف خالق در رفتار او جامه عمل می پوشد و نوری که از او ساطع میشود قلب کسانی را که گیرنده حضور الهی هستند باز می‌کند.

در این زمینه جالب است که توجه داشته باشیید ملاج کودک در سن ۹ تا ۲۴ ماهگی اول زندگی اش باز باقی میماند در طول این دوره اولیه زندگی روی زمین طفل در آگاهی وحدت کامل به سر می برد.

اثرات از تعادل خارج شدن چاکرای تاج

با مسدود بودن این چاکرا رابطه فرد با تجربیات معنوی قطع میگردد و احساس جدایی از کثرت و یکپارچگی دارد و کاملا از ترس رها نیست این ترس همیشه باعث ماندگاری بخشی از آثار گرههای درون چاکراها می.شود فرد فاقد حواس ماورائی خواهد بود و هنگامی که دیگران از تجربیات معنوی سخن میگویند قادر نیست معنای آن را درک کند در صورتی که باز بودن این چاکرا معمولا انسان معنویت را به طور ملموس و در عین حال با کیفیتی منحصر به فرد تجربه می.کند با انسداد انرژی این چاکرا فرد ممکن است به نوعی بیهودگی در زندگی اش پی ببرد و یا ترس از مرگ اغلب به سراغش بیاید شاید.

برای کنترل این احساسات منفی سعی کند که برای فرار از آنها به فعالیت زیاد پناه ببرد یا زیر بار مسئولیتهای جدید برود برای اینکه خود را برحق و همهم جلوه دهد. اغلب اوقات اشخاصی تحت این شرایط مریض میشوند و ناچار به استراحت می.شوند اگر این پیامها نادیده گرفته شود فرد درگیر زندگی بی محتوایی میشود و رشد تواناییهای بالقوه خود واقعی اش را محدود می‌کند.

لازم به ذکر است که در موارد عقب ماندگی ذهنی باید به این چاکرا ریکی داده شود همچنین در مواردی که ذهن با ذات انطباق ندارد. به این ناحیه باید ریکی داده شود. زمانی که حساسیت به نور روشنایی زننده وجود دارد به طوری که سبب سر درد میشود باید به این ناحیه همراه با شبکه خورشیدی ریکی داده شود. لازم به ذکر است که باز شدن پیش رس این مرکز به کمک مواد توهم زا ممکن است در فرد صرع اغمای و ناسازگاری روحی ایجاد می نماید.

بیماری‌های مربوط به چاکرای هفتم: بی خوابی، سردرد عصبی ناراحتی های عصبی و ذهنی فراموشی در اثر ضربه یا تکان ،شدید جنون گرفتگی عضله، سیاتیک، مننژیت ستون فقرات، کچلی سوزنک

تغذیه رنگی: بالای چغندر، انگور ارغوانی، کلم ارغوانی، توت فرنگی و هر نوع میوه یا سبزی به رنگ صورتی کمرنگ

8- چاکرای ستاره روح یا سوتارا

هفتم قرار دارد. چاکرای هشتم به عنوان چاکرای هاله نیز شناخته می شود، زیرا نشان دهنده یک دایره درخشان از نور الهی بالای سر شما است.

این چاکرا کانال اصلی انرژی الهی برای سفر به بقیه سیستم چاکرای زیر است. به عنوان یک چاکرای فراشخصی که در بالای بدن قرار دارد، چاکرای هشتم نمایانگر سطوح بالاتر بدن اتری است. رنگ مرتبط با آن سبز سرخس است.

این مرکز انرژی با زندگی های گذشته و چرخه های کارمایی نیز مرتبط است. این به شما امکان می دهد به رکورد‌های آکاشیک ، یک کتابخانه پر انرژی از داده ها که حاوی جزئیات سفر روح شما است، دسترسی پیدا کنید. در زندگی مدرن، شما را قادر می سازد تا آرامش را در خود پرورش دهید و هدف خود را در زندگی بیابید.

چگونه چاکرای ستاره روح را فعال کنیم

تمرین‌های معنوی مانند مدیتیشن و یوگا و بهترین راه‌ها برای هدایت انرژی ستاره روح. بخصوص تجسم بسیار موثر است.

تصور کنید نور درخشانی از کیهان پایین می آید و با عبور از هفت چاکرای اصلی شما به بدن اتری متصل می شود. نور را ببینید که شما را از نظر جسمی و روحی شفا می دهد و سپس به جهان باز می گردد و روح شما را پاک و هدف شما را روشن می کند.

علاوه بر این، از آنجایی که این چاکرا به عمل رها کردن مربوط می شود، رهاسازی الگوها و ویژگی های فکری منفی می تواند به فعال شدن آن کمک کند.

9- چاکرای ستاره آگاهی الهی

چاکرای ستاره آگاهی الهی (یا چاکرای روح) در بالای ستاره روح قرار دارد و به سطوح عمیق ارتباط با الهی متصل است. چاکرا با ارتباط با فرشتگان، موجودات نورانی و راهنما مرتبط است و نمایانگر قلمرو معنوی گسترده است. رنگ همراه آن فیروزه ای (سبز آبی) است.

در حالی که فعال سازی چاکرای ستاره روح به شما اجازه می دهد تا به هدف واقعی خود متصل شوید، فعال سازی چاکرای روح شما را قادر می سازد تا از وسعت کامل هدایا و توانایی های روح خود بهره ببرید. توانایی شما برای تجلی و خلقت از طریق این ارتباط مستقیم با الهی افزایش می یابد.

10- چاکرای جهانی

چاکرای جهانی دهمین چاکرای است که مستقیماً بالای چاکرای روح قرار دارد. این رنگ به عنوان یک رنگ سفید مروارید نشان داده می شود و بر تمام جنبه های جهانی وجود حاکم است. در اینجا، ما ادغام انرژی های مردانه و زنانه خود را تجربه می کنیم و به ما امکان می دهد از بهترین ویژگی های هر دو بهره ببریم.

چاکرای جهان دریچه ای برای جریان بی حد و حصر خلقت است. وقتی فعال می شود، وجود نورانی خود را کاملاً با وجود فیزیکی خود هماهنگ می کنید و در نتیجه هماهنگی کاملی با جهان دارید.

11- چاکرای کهکشانی

چاکرای یازدهم، معروف به چاکرای کهکشانی، مربوط به سفر در زمان است و دارای قدرت های ماوراء طبیعی مانند انتقال از راه دور، تجلی آنی و دو مکان است. این مرکز انرژی کل خرد کیهانی را در بر می گیرد و زمانی که فعال شود، گفته می شود که فرد می تواند فراتر از محدودیت های زمان و مکان سفر کند.

اعتقاد بر این است که رنگ چاکرای کهکشانی یا صورتی-نارنجی یا ترکیبی از بنفش، طلا و نقره است.

چگونه چاکرای کهکشانی را فعال کنیم

شما می توانید با مدیتیشن فعال سازی صوتی به زبان سبک به انرژی چاکرای کهکشانی متصل شوید. همانطور که در این مدیتیشن هدایت شده مانترا Cha Numi Go Loa Sho را می خوانید، یک کریستال الماس را مجسم کنید .

12- چاکرای دروازه الهی

آخرین چاکرا از 12 چاکرا، چاکرای دروازه الهی است که به عنوان چاکرای دروازه ستاره ای نیز شناخته می شود. این نقطه پایانی در سفر چاکرا نشان دهنده عروج کامل و یگانگی کامل با الهی است.

فعال کردن این قرن انرژی دری را به دنیای الهی باز می کند. اعتقاد بر این است که فردی که این چاکرا را باز کرده است، دانش معنوی دارد تا دیگران را در طول سفر چاکرا به ارتباط کیهانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *